+0086 135 6738 5757

Nyheder.
Yitai strikning

Vi er dedikerede til at udvikle og fremstille strikstof lige fra begyndelsen.

Sourcing Performance Knit Fabrics: A Buyer's Guide for Apparel Manufacturers

2026-11-04

De fleste tvister om præstationsstrik afgøres af en testrapport, ikke af en håndfølelse. En 180 GSM interlock, der drapererer korrekt i et prøverum, kan stadig svigte AATCC 135 efter tre hjemmevaskninger, overskride plus eller minus 5 procents dimensionsændringsbånd eller komme sig for langsomt til at opfylde vækstgrænsen, der er skrevet i teknologipakken. Ingen af ​​disse fejl er synlige på en bøjle, og alle dukker op, efter at skærebordet allerede er blevet begået.

Beklædningsproducenter betaler for det mellemrum to gange: én gang i afvist længde, og igen i en beklædningsgenstand, der falder ved knæet, skinner ved sædet eller piller under en rygsækrem efter ti brug. De beslutninger, der bestemmer resultatet, træffes før den første bulkrulle strikkes, og næsten alle passer dem på et enkelt specifikationsark.

Ret specifikationen, før du godkender prøven

Et præstationsstrikket stof skal være låst til mindst seks målbare parametre, før en mølle angiver det: masse pr. arealenhed, fibersammensætning, stræk og genvinding, fugtstyring, dimensionsstabilitet og farveægthed. Håndfølelse og drapering er resultater af disse tal, ikke uafhængige kvaliteter, der kan bedømmes på egen hånd.

Definition
En præstationsstrik er et skud- eller kædestrikket tekstil, der er konstrueret mod et målbart funktionelt mål, såsom fugttransport, strækgenvinding, termisk regulering eller ultraviolet beskyttelse, snarere end mod udseende alene. Strikstrikkede baser omfatter single jersey, rib, interlock, pique og mesh; kædestrikkede baser inkluderer tricot og kædestrikket mesh.

Tabellen nedenfor viser de kontroller, der oftest afgør, om en bulkforsendelse accepteres eller gøres krav på. Hver række kan skrives ind i en indkøbsordre som en enkelt linje.

Kernespecifikationsparametre for præstationsstrik med typiske mål for aktivt slid og testmetoden, der verificerer hver enkelt.
Parameter Typisk mål Referencemetode
Masse pr. arealenhed 140 til 280 GSM, indstillet efter slutbrug ISO 3801 eller ASTM D3776
Fibersammensætning 12 til 22 procent elastan i fire-vejs strækstrik ISO 1833
Stræk og restitution 60 til 120 procent forlængelse, vækst under 5 procent efter 30 minutter ASTM D4964
Fugtstyring Envejstransport og tørrehastighed over den aftalte basislinje AATCC 195
Dimensionsstabilitet Inden for plus eller minus 3 til 5 procent efter tre hvidvaskninger AATCC 135 eller ISO 6330
Farveægthed Grad 4 eller bedre til vask og sved ISO 105-C06 og ISO 105-E04
Pilling og slid Grad 4 til 2.000 rubs for leggings og holdtøj ASTM D4970 eller ISO 12947
3 til 5 %
Den dimensionsændring, de fleste mærker accepterer efter tre hjemmevaskninger i henhold til AATCC 135 og ISO 6330. Et bredere bånd er ikke en stofegenskab, det er en beklædningsdefekt, der er udsat til forbrugeren.

Lad den strikkede struktur bestemme fejltilstanden

En strikstruktur fikser fejltilstanden, før fiberblandingen overhovedet er valgt: ved lige vægt holder interlock og 2x2 rib formen bedre end single-jersey, mens mesh ventilerer bedre end begge dele og har mindre sprængstyrke.

Single jersey, mesh og pique

  • Formet på en nåleseng, så ansigt og ryg adskiller sig og afskårne kanter krøller indad
  • Største forlængelse af de fælles baser, brugt til 120 til 160 GSM træningstoppe og liners
  • Mesh tilføjer konstrueret ventilation; verificer sprængstyrken til ASTM D3786, før du bruger letvægtsnet i kompressionsslid
  • Pique skjuler skrammer og bevarer overfladetekstur i polo-stil striktoppe

Interlock, rib og tricot

  • Formet på to nålebede med et afbalanceret ansigt og ryg, så kanterne ligger fladt
  • Typisk 180 til 260 GSM til leggings, holdtrøjer og yogaunderbukser
  • 2x2 rib giver det højeste laterale stræk og er normalt forbeholdt manchetter, kraver og linninger
  • Warp-strikot trikot giver strammere dimensionskontrol ved lav vægt, som passer til badetøj og foer

Struktur er den billigste håndtag til rådighed. Flytning af et leggingsprogram fra single jersey til interlock med samme 200 GSM fjerner kantkrøller og forbedrer restitutionen uden at ændre fiberprisen pr. kilogram.

Spørg efter maskinmåleren, nålebedskonfigurationen og den færdige bredde i samme meddelelse som prisen. En mølle, der ikke kan citere måleren, citerer en stoffamilie, ikke et stof.
PERFORMANCE KNIT MATT & PLAIN HT045 PERFORMANCE STRIK MATT & PLAIN HT045 PERFORMANCE STRIK MATT & PLAIN HT045 Se produkt →

Blandingsvalg sætter komfortloftet

Nylon med elastan forbliver standarden for aktivt slid med høj stræk, fordi nylon giver en blødere hånd og bedre slidstyrke ved samme elastanprocent, mens polyester med elastan tørrer hurtigere, holder bedre på farven i klorvand og koster mindre pr. kg.

12 til 22 %
Elastanindhold typisk for fire-vejs strækstrik
80/20
Nylon og elastan, den mest almindelige leggingskonstruktion
500 til 700 %
Forlængelse selve elastanfiberen kan nå, før den går i stykker
Kompressionsbundlag
22 %
Yoga leggings
20 %
Badetøj og strandtøj
18 %
Holdsportstrøje
12 %
Undertøj
8 %
Vejledende elastanbånd skrevet i teknologipakker efter slutbrug. Bekræft mod den specifikke bygge- og efterbehandlingsrute, inden forespørgslen går ud.

Elastan er den mindste andel af blandingen efter vægt og den største andel af risikoen. Over ca. 22 procent elastan tilføjer ekstra stræk meget lidt restitution og begynder at øge trykkraften, hvilket viser sig som ubehag i langtidsslidte leggings og som højere materialeomkostninger. Restitution afhænger mere af strikstruktur, varmeindstilling og afslapningsruten end af elastanprocenten alene.

Genanvendt polyester og kationisk polyester ændrer farvningsruten snarere end komfortprofilen: Kationiske garner farves til dybe nuancer ved lavere temperaturer, og genbrugt råmateriale skifter omkostninger og certificering fungerer mere, end det ændrer håndfølelse.

To-vejs stretch er nok til strik i vævet look og sommertoppe. Fire-vejs stretch er påkrævet, når tøjet skal strække sig i begge retninger, som i leggings, kompressionstoppe og badetøj.
HIGH STRETCH NYLON FABRIC HT928 HØJSTRETCH NYLONSTOF HT928 PERFORMANCE STRIK MATT & PLAIN HT045 Se produkt →

Byg testplanen ind i teknologipakken

Godkend bulk mod navngivne metoder i stedet for adjektiver: AATCC 135 til dimensionsændring efter vask, ASTM D4964 til stræk og genopretning, AATCC 195 til fugtstyring, ISO 105-C06 for vaskefarveægthed og ASTM D5430 til 4-punkts stofinspektion.

Lab dip og håndgodkendelse
Fem til syv dage. Bekræft farve under D65-belysning med et spektrofotometer og indstil en farveforskelstolerance på 1,0 eller strammere, før den første dyk indsendes.
Prøve yardage
Tredive til halvtreds meter per farvebane, produceret på samme maskinmåler og garnparti, der er planlagt til bulkproduktion, plus to meter bevaret som en forseglet reference.
Pilotfarvning og efterbehandling
Stadiet, hvor varmeindstilling, komprimering og stentering er fikseret. Anmod om tredjepartstestrapporten fra denne kørsel, ikke fra en håndprøve produceret på en anden linje.
Bulkproduktion med inline-inspektion
Anvend firepunktsklassificering under ASTM D5430 på både den greige og den færdige fase, så breddevariation og nålelinjer fanges, før efterbehandling skjuler dem.
Slutinspektion og bevarede prøver
Efterse beklædningsgenstande ved AQL 2.5 for større defekter, og forsegl en tilbageholdt prøve pr. farvestofparti mod den godkendte standard.

Nålelinjer, skyggebånd og breddevariationer står for de fleste af de krav, der rejses efter en pilotkørsel. Den mest almindelige defekter fundet i engros 4-vejs stretch strikstof dokumenteres sammen med inspektionsstadiet, hvor hver enkelt skal fanges.

Fire-punkts karaktergivning tildeler 1, 2, 3 eller 4 strafpoint pr. defekt alt efter dens længde. Et kast, der overstiger 20 point pr. 100 square yards, bør afvises, før det når spredebordet.

Bæredygtighedskrav kræver dokumenter bag sig

Genbrugsindhold skal kunne spores snarere end hævdes: Global Recycled Standard og Recycled Claim Standard kræver begge chain-of-custody-certificering fra genbrugeren til det færdige stof, mens Oeko-Tex Standard 100 dækker begrænsede stoffer i stedet for genbrugsindhold.

Et genbrugskrav uden et transaktionsbevis er et ansvar, ikke et salgsargument.

Tekstilbørsens materialemarkedsrapport har sporet genanvendt polyester med tæt på 15 procent af den globale polyesterfibervolumen i de seneste rapporteringsår, hvilket betyder, at købere nu har nok kvalificeret forsyning til at insistere på papirarbejde. Gem disse fire dokumenter ved hver ordre:

  • Et GRS- eller RCS-transaktionscertifikat, der dækker det specifikke parti og leverandør
  • Oeko-Tex Standard 100 certifikatnummeret for det færdige stof
  • Genbrugsindhold angivet som en vægtprocent pr. stofkvalitet frem for pr. ordre
  • Skriftlig bekræftelse på, om det genanvendte råmateriale er mekanisk eller kemisk fremstillet
100% POLYESTER 150GSM 170CM HONEYCOMB RECYCLED POLYESTER FABRIC HT1317 100% POLYESTER 150GSM 170CM HONEYCOMB GENBRUG POLYESTER STOF HT1317 100% POLYESTER 150GSM 170CM HONEYCOMB GENBRUG POLYESTER STOF - Bæredygtigt højtydende tekstil Se produkt →

De kommercielle vilkår, der bestemmer margin

Pris, minimumsordremængde og leveringstid bevæger sig sammen, fordi farvebatchminimum, garnpartistørrelse og slutruten sætter alle tre på samme tidspunkt.

  • Farvebatch-minimum for stykfarvet strik begynder normalt ved 300 til 500 kg pr. farve pr. kvalitet; under dette tal, forvent et tillæg eller et delt farveparti
  • Spørg, hvor mange farvestofpartier en enkelt ordre vil spænde over, og behold en forseglet beholdt prøve pr. lot
  • Tilføj 7 til 10 dage til en første masseordre i en ny kvalitet til pilotgodkendelse og tredjeparts testomlægning
  • Finbearbejdningsdrev koster mere end garn: peaching, kalandrering, digitaltryk, folietryk og laminering tilføjer hver en separat passage gennem møllen
  • Bekræft afslapningsruten skriftligt, fordi komprimering og forkrympning ændrer både prisen og den opnåelige bredde
Det laveste citat er normalt det med færrest definerede parametre. Sammenlign tilbud på et udfyldt specifikationsark, aldrig på en kilopris alene.

Direkte svar til sourcing-teams

Hvor meget prøvemål skal en producent anmode om, før han bestiller bulk?

Anmod om 30 til 50 meter pr. farvebane for klippe-og-sy-forsøg plus 2 meter bevaret som en forseglet reference, og bekræft skriftligt, at prøven kommer fra samme garnparti og maskinmåler, der er planlagt til bulk. Yardage produceret på en anden måler er en håndfølelsestest, ikke et produktionsforsøg.

Hvilken krympetolerance er realistisk for en 200 GSM strik?

Forvent plus eller minus 3 procent for syntetisk rig fire-vejs strækstrik og plus eller minus 5 procent for bomuldsrige blandinger efter tre vaskninger under AATCC 135. En mølle, der lover nul krympning, citerer normalt en komprimeret eller forafslappet efterbehandlingsrute, så spørg hvilken rute og pris det breddetab, der følger med.

Forbedrer en højere elastanprocent altid restitutionen?

Nej. Restitution er styret af strikstruktur, varmeindstilling og afslapning lige så meget som af elastanindhold, og over ca. 22 procent elastan øger den ekstra stræk hovedsageligt trykkraften og omkostningerne. ASTM D4964 måler det tal, der betyder noget: procentdelen af ​​længden, der ikke er restitueret efter en defineret stræk- og hvileperiode.

Hvilke dokumenter skal ankomme med den første masseforsendelse?

Fire elementer: en testrapport, der navngiver metoden og det målte resultat, et GRS- eller RCS-transaktionscertifikat, når der gøres krav på genbrugsindhold, Oeko-Tex Standard 100-certifikatnummeret og en forseglet prøve, der er godkendt i henhold til standarden. Manglende en af ​​de fire gør et teknisk spørgsmål til en kommerciel tvist.

6 checks
Sammensætning, vægt, strækgenvinding, fugtstyring, formstabilitet og farveægthed. Definer alle seks før indkøbsordren underskrives, og håndfølelsen vil tage sig af sig selv.

Feature Produkter