+0086 135 6738 5757

Nyheder.
Yitai strikning

Vi er dedikerede til at udvikle og fremstille strikstof lige fra begyndelsen.

Sådan vælger du den rigtige GSM til præstationsstrikkede stoffer i sportstøjsproduktion

2026-11-06
En 145 gsm single jersey og en 260 gsm interlock kan begge forlade møllen mærket som performance strikstof, og kun én af dem vil bestå din pasformstest. GSM er det første tal, der sættes i en sportstøjstrusse, fordi det sætter opacitet, drapering, restitution efter stræk, printklarhed og prisen på hvert færdigt stykke. Købshold, der låser GSM, elastanindhold og krympetolerance før den første prøve fjerner rutinemæssigt to udviklingsrunder fra en sæson.

Hvad GSM faktisk måler i en færdig strik

GSM er massen pr. arealenhed af en konditioneret, færdig strik, angivet i gram pr. kvadratmeter og målt i henhold til ISO 3801 eller ASTM D3776. Det er den hurtigste tilgængelige forudsigelse af, hvordan en strik vil dække kroppen, hænge fra skulderen og prise ud pr. beklædningsgenstand.

Fire variabler angiver antallet: garnantal, løkkelængde, stingtæthed og efterbehandling. En enkelt jersey strikket af 32s kæmmet bomuld med en løkkelængde på 2,9 mm og en tæthed på 16 baner pr. centimeter afslutter tæt på 150 gsm. Forkort løkken til 2,6 mm uden at skifte garn, og den samme maskine giver en tættere, tungere klud, fordi strikkede løkker griber sammen i stedet for at krydse hinanden, så små densitetsændringer flytter vægten hurtigt.

Efterbehandling flytter figuren en anden gang. Skurning, farvning, stentering og komprimering afslapper løkkestrukturen, så et ulækkert parti på 150 g/m2 afslutter normalt mellem 158 og 168 g/m2, et skift på 5 til 12 procent. Børstning, peaching og fleecehævning tilføjer masse på overfladen. En indkøbsordre, der kun nævner greige vægt, efterlader køberen udsat for en færdig rulle, der er tungere, mindre elastisk og dyrere end den antagne kort.

Arbejdsdefinition: færdig GSM er massen pr. kvadratmeter af en strik, der har bestået farvning, tørring og komprimering, målt på en prøve konditioneret ved 20 grader C og 65 procent relativ luftfugtighed. ISO 3801 og ASTM D3776 tillader en tolerance på 5 procent pr. prøve, og de fleste beklædningsprogrammer accepterer et bånd på 5 procent pr. rulle.

GSM-båndene, der passer til hver sportskategori

Fem vægtbånd dækker hovedparten af sportstøjsproduktionen: 110-140 gsm til løb og bane, 140-180 gsm til træning og cykling, 165-200 gsm til holdtrøjer, 190-240 gsm til kompressions- og baselag, og 220-260 gsm til yoga-cover-leggings og 220-260 gsm. Det er muligt at bevæge sig uden for dit kategoribånd, men det fremtvinger normalt en ændring i strikstruktur, elastanindhold eller finish for at beskytte den samme ydeevne.

Typiske færdige GSM-bånd til sportstøjsstrikkede stoffer efter beklædningskategori, struktur og præstationsdriver
Beklædningsgenstand kategori Typisk færdig GSM Sædvanlig strik struktur Primær årsag til bandet
Løbe singlet, race vest 110-140 Single jersey, mesh Luftstrøm med minimum båret vægt
Cykeltrøje, triatlon top 140-170 Single jersey, pique Transporthastighed plus baglommestabilitet
Træningstrøje, gymnastiktop 150-180 Single jersey, pique interlock Opacitet uden bulk under studiebelysning
Fodbold og rugby trøje 165-200 Interlock, pique Printklarhed og slidstyrke
Kompressionsbundlag 190-240 Interlock med 15-20 procent elastan Gradueret pres og restitution
Yoga leggings og strømpebukser 220-260 Interlock, rib, dobbeltstrik Squat-sikker opacitet med 4-vejs stretch
Badetøj og strandtøj 190-220 Warp strik, nylon og elastan Klorresistens og formfastholdelse

Vælg båndet fra tøjets eksponering, ikke fra stoffets pris. En fodboldtrøje i båndet på 165-200 gsm bærer sublimationsprint på mørke bunde uden blæk, der sidder på et åbent mesh, mens en 130 gsm almindelig singletrøje ville vise sig igennem første gang en spiller løfter begge arme.

30000
Holdtrøjespecifikationer for skulder- og rygpaneler sætter normalt 30.000 gnidninger på ISO 12947-2 Martindale-testen, som en 165-200 gsm interlock når mere pålideligt end en 140 gsm single jersey.
FOOTBALL JERSEYS FABRIC KF000411 FODBOLDTRØJER STOF KF000411 PERFORMANCE STRIK MATT & PLAIN HT045 Se produkt →

Haining Yitai Knitting Co., Ltd, en leverandør af præstationsstrik baseret i Haining, Zhejiang, udgiver data om vægt, struktur og stræk for sine udvalg af aktive stoffer , som lader en køber sammenligne bånd, før han anmoder om en prøve.

Læser GSM sammen med stræk, garntælling og restitution

GSM alene forudsiger aldrig pasform. To 220 gsm interlocks kan afvige med 30 procent i længdestræk, hvis den ene bærer 12 procent elastan og den anden 18 procent, og versionen med højere elastan vil komme sig hurtigere efter en squat, en sprint eller en hel dags slid.

Tre specifikationer rejser med vægten og skal skrives ind i det samme dokument:

  • Elastan indhold. Lette stretchtoppe sidder på 5-8 procent, leggings og tights på 12-18 procent, badetøj på 18-22 procent.
  • Stræk og vækst. ASTM D2594 dækker power stretch strik og ASTM D4964 dækker elastomere stoffer; en 4-vejs stretchstrik bør holde væksten på 5 procent eller mindre efter fem cyklusser.
  • Antal garn. En 220 gsm interlock i 40s garn føles mærkbart blødere end den samme vægt i 24s, og begge kan angives som 220 gsm.
Vægt er budgettet; stræk er adfærden. Fastgør først GSM-båndet, og juster derefter elastanindholdet og garntallet, indtil stoffet består både pasformstesten og væksttesten.

Håndfølelse, pilling og drapering følger samme logik. En strik bygget af finere garn med en højere stingtæthed læser glattere i området 210-230 gsm end en grovere strik med samme vægt, og den modstår pilling til grad 4 på ISO 12945-2-testen mere konsekvent. Købere, der alene angiver vægt, ender med at godkende et stof, der opfylder antallet og savner tøjet.

PERFORMANCE KNIT MATT & PLAIN HT045 PERFORMANCE STRIK MATT & PLAIN HT045 PERFORMANCE STRIK MATT & PLAIN HT045 Se produkt →

Vægt, garnantal og elastanprocent interagerer forskelligt ved hver slutbrug, og den nedbrydning af vægt, elasticitet og spandexvalg viser, hvordan det samme 240 gsm mål opløses i tre forskellige konstruktioner afhængigt af beklædningsgenstanden.

Hvordan tilføjelse af vægt ændrer fugttransport, opacitet og holdbarhed

At hæve GSM fra 150 til 220 køber opacitet, formfastholdelse og slidtid, og det koster tørrehastighed: Kapillærkanaler pr. arealenhed falder, når stingtætheden stiger, så en 190-240 gsm interlock flytter flydende fugt langsommere end en 140 gsm åben single-testet trøje, når begge er ACC-testet 95-trøje.

Lettere strik, 110-180 gsm

  • Hurtigere tørring og højere luftgennemtrængelighed
  • Lavere opacitet, så en foring eller højere stingtæthed kan være nødvendig
  • Mere stræk pr gram elastan
  • Flere løbemeter pr. kilogram og lavere pris pr. meter
  • Bedst til varme, fugtige forhold og sport med høj output

Kraftigere strik, 190-260 gsm

  • Højere opacitet og bedre formfastholdelse
  • Renere printdækning på mørke underlag
  • Mere slidstyrke ved skulder-, hofte- og knækontaktpunkter
  • Højere kompression og genopretning til tights og baselag
  • Langsommere tørring og højere pris pr. meter

Færdige GSM-bånd efter sportskategori, øvre grænse på en 260 gsm-skala

Løbende singlet
110-140
Cykeltrøje
140-170
Holdsportstrøje
165-200
Kompressionslag
190-240
Yoga leggings
220-260
Søjler viser den øvre grænse for hvert bånd mod en 0-260 gsm skala.
Tyngre er ikke automatisk bedre. En 260 gsm yoga interlock, der ikke består væksttesten med 9 procent poser ved knæet inden for en sæson, og håndfølelsen på prøvebordet vil ikke forudsige det.

Seks kontroller, før du forpligter dig til bulkvægt

Enhver GSM-beslutning skal verificeres på den færdige rulle, ikke på det greige parti eller prøvekortet: en skæretest, en vasketest, en stræktest, en fugtighedstest, en farveægthedstest og en forseglet referencerulle tager tilsammen omkring ti arbejdsdage og forhindrer de fejl, der koster et fuldt farveparti.

  1. Skær-test den færdige rulle. Brug en matrice på 100 kvadratcentimeter, tag fem prøver pr. rulle og noter den konditionerede vægt under ISO 3801.
  2. Test dimensionsstabilitet. Kør tre vaskecyklusser ved 40 grader C efter ISO 6330, og hold komprimeret strik til en maksimal krympning på 5 procent i længden.
  3. Mål stræk og vækst. Brug ASTM D2594 til power stretch strik og ASTM D4964 til elastomere stoffer, med vækst på 5 procent eller mindre efter fem cyklusser.
  4. Bekræft fugtadfærd. Kør AATCC 195 eller ISO 13029 og optag sugeretningen, hvilket betyder noget på 4-vejs stretch tights, hvor væsken kan bevæge sig mod linningen.
  5. Bekræft farveægtheden, hvor tøjet bor. ISO 105-E04 for sved og ISO 105-E03 for kloreret poolvand med 50 mg pr. liter på badetøj.
  6. Forsegl referenceprøven, og test én rulle pr. farveparti mod den, før den skæres.
BLACK QUICK DRY FABRIC HT1337 SORT HURTØRT STOF HT1337 PERFORMANCE STRIK MATT & PLAIN HT045 Se produkt →

Hurtigttørrende programmer i båndet 150-190 gsm er de mest følsomme over for vægtafdrift, fordi en stigning på 6 procent i GSM reducerer det tilgængelige overfladeareal til fordampning og skubber tørretiden ud over de krav, der er trykt på hangtag.

Omkostninger, udbytte og den reelle pris for ekstra vægt

Omregn GSM til løbende meter pr. kilogram før forhandlingspris: Ved 160 cm brugsbredde giver 180 gsm 3,47 meter pr. kilo og 260 gsm giver 2,40 meter, så det samme leggingsprogram køber 31 procent færre meter fra det tungere klæde.

288
gram per løbende meter ved 180 gsm og 160 cm
3.47
meter per kilogram ved 180 gsm
416
gram per løbende meter ved 260 gsm og 160 cm
2.40
meter per kilogram ved 260 gsm
Fordi udbytte og vægt bevæger sig sammen, ændrer en vægtafvigelse på 10 procent forbrugt meter pr. beklædningsgenstand med cirka 10 procent. Skriv det færdige GSM-bånd og testmetoden ind i indkøbsordren, og prisen pr.

To sourcing-vaner beskytter marginen. Bed først om GSM-data på den færdige rulle fra det samme farvestofparti, som du vil modtage. For det andet pris pr. løbende meter og efter kilogram på samme tid, så en vægtforskydning på én enhed dukker op med det samme i stedet for ved skærebordet.

Foretag det sidste GSM-opkald

Betyder en højere GSM altid en bedre præstationsstrik?

Nej. En 260 gsm interlock med 10 procent elastan kan fejle en squat-test, som en velbygget 220 gsm interlock består, fordi opacitet og genopretning afhænger af stingtæthed, garnantal og elastanindhold lige så meget som af massen. Bedømme vægten inden for kategoribåndet, ikke på tværs af båndene.

Hvilken GSM skal en fodbold- eller rugbytrøje være?

Placer holdtrøjer mellem 165 og 200 g/m2 i interlock- eller pique-konstruktion. Det bånd giver tilstrækkelig tæthed til klarhed i sublimeringsprint på mørke baser og nok krop til at nå 30.000 gnidninger på ISO 12947-2 Martindale-testen ved skulder- og rygpaneler.

Er 180 gsm eller 220 gsm bedre til yogaleggings?

Brug 220-260 gsm til leggings i fuld længde med 12-18 procent elastan, hvilket er hvor squat-sikker opacitet holder sig under studiebelysning. En 180 gsm single jersey fungerer til toppe og lettere korte tights, men kommer ofte igennem, medmindre den er lamineret eller strikket ved en højere stingtæthed.

Hvor meget koster en stigning på 20 g/m2 stofskift pr. beklædningsgenstand?

Ved 160 cm bredde giver flytning fra 180 gsm til 200 gsm dråber et udbytte fra 3,47 til 3,13 meter pr. kilogram, cirka 10 procent færre meter, så stofforbruget pr. beklædningsgenstand stiger omkring 11 procent til en uændret kilopris.

Den pålidelige sekvens er bånd først, struktur andet, elastan tredje, verifikation fjerde. Reparer GSM-serien fra sporten, vælg den strikstruktur, der når den, juster stretch og garntal for håndfølelsen, og bekræft derefter hvert tal på en færdig rulle, før bulkordren frigives.

Feature Produkter